Tüzün Trafo Kendinden Söz Ettiriyor

Tüzün Trafo, Afrika ve Avrupa pazarının yanında Güney Amerika pazarında da kendinden söz ettiriyor.

Tüzün Trafo, girişimlerini ve yatırımlarını arttırarak, dünya pazarında geniş bir yelpazeyi kendine bağladı. 2022 yılında 3 milyon dolarlık ihracatıyla Mersin’in yükselen değeri oldu.
Bir aile şirketi olan Tüzün Trafo yönetim kurulu başkanı Hasan Tüzün, Başkan yardımcıları Mehmet Tüzün ve Hakkı Tüzün ile başarılı bir yönetim anlayışı sergileyerek hem büyümesini hem de Türkiye ekonomisine katkısını sürdürüyor.

'Tam otomatik makinelerimizi üretim hattına kattık.'
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Tüzün, 2019 yılında kurulan ve dünya standartlarında üretim gerçekleştiren Tüzün Trafo için sürekli yatırım yaptıklarını ifade ederek, “Transformatör imalat yapan bir firmayız. Ürünlerimizin %95'i ihracat ürünleridir. Hollanda, Belçika, Sırbistan, Almanya, Yunanistan ve Afrika ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin tamamı ilgili ülkelerin standartlarına göre dizayn edilip bu standartlara göre üretilmektedir. Bunun dışında 2022 yılında birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tam otomatik makinelerimizi üretim hattına kattık. Bunun akabinde geçtiğimiz ay özel imalatla yine tam otomatik vakumlu bir fırın yaptırdık. Bir önceki fırınımız kapasitemize yetmediğinden içinde birçok transformatörlerin yağ basılmadan önce kurutulması ve nemden arındırılması işlemini gerçekleştiren vakumlu tam otomatik transformatör fırınını daha büyük transformatör yapabilmek için, işletmemize dahil ettik. Bunu kendi ihtiyaçlarımıza göre belirledik. Şu anda 25 personelimiz var, çalışmalarımızı ve üretimimizi bu şekilde sürdürüyoruz" dedi.

'Her ülkenin kendi standardına göre üretim yapıyoruz.'
Her ülkenin kendi standardına göre üretim yaptıklarını belirten Tüzün, “Avrupa standartlarında TR2 dediğimiz kayıtlar var. Bu kayıtlara göre trafo imalatı yapıyoruz. Belçika'nın standartları farklı oluyor. Hollanda'nın farklı oluyor. Almanya'nın farklı oluyor. Dünyada elektriğin bir yerde üretip bir yere taşınması lazım. Çünkü kullanıcılar dünyada belli bir merkezde oturmadıkları için bu sanayi olur haneler olur, yani dünyaya yerleşik bir durumda ama enerji üretim tesisleri ki bunlar barajlar, güneş ve rüzgar santralleri olur bunlar da başka bir yerde yani elektriğin bir yerden bir yere taşınmasını gerektirir. Bu iletim hatları ile olur. Bir üretilen enerjiyi 500 kilometre öteye taşımanız için bir iletim hattı kurmanız gerekir. Burada daha büyük transformatörler kullanılmaktadır. Çünkü voltajı yükseltip akımı düşürmeniz gerekiyor. Burada da en az kaybı sağlamak önemlidir. Yani yükseltilen voltajın tekrar düşürülüp kullanıma hazır hale getirilmesi bu trafolar sayesinde oluyor. Örneğin: 30.000 voltu 400 volta indiriyor. Tam tersine yükseltilebiliyor. Şu an üretim hattındaki transformatörlerimiz dağıtım transformatörleridir“ dedi.

'2022 yılını 3 milyon dolarla kapattık.'
Dağıtım şebekelerinde kullanılacak transformatörlerini  gelişmiş ülkelere pazarladıklarını belirten Tüzün, “Genelde solar sistemler ve rüzgar sistemlerine transformatör satışı yapıyoruz. Şu anda Güney Amerika'dan talepler alıyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana Afrika ile çalışıyoruz. Yani üretimimizin %95'i şu anda Avrupa, kalan %5'lik kısım Afrika. Aylık 50 adet trafo banda iniyor. 2022 yılını 3 milyon dolarla kapattık. Henüz yeni bir firma olmamıza rağmen bu rakam oldukça iyi. Hızlı bir ivme yakaladık ve rakamı arttırmayı hedefliyoruz. 2023 yılının haziran ayına kadar doluyuz" dedi.

'Yeni yatırım planına başladık. Avrupa pazarını genişleteceğiz.'
Uzakdoğu pazarına girmeyi düşünmediklerini belirten Tüzün, “Çin’in yarı madde ve hammaddeye sahip olması, her şeyden önce üreticilerin orada bulunması ve bir de nakliyesinin zor olmasından dolayı satış yapmamız çok zor. Biz Avrupa’da pazarımızı daha da genişletmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl yatırımlarımızla beraber orta güç ve güç transformatörleri imal etmiş olacağız. Bunun için de yatırım planına başladık” dedi.

Hasan Tüzün: 'Dünya pazarında söz sahibi olacağımıza inanıyoruz.'
Amaçlarının Tüzün Trafo’yu her yıl yatırımlarla büyüterek dünya pazarında hem Mersin’i hem de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirten Tüzün Trafo Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tüzün, “Büyümede her yıl bir önceki yılın 3-4 katını hedefliyoruz. Avrupa’nın tamamına ürünlerimizi pazarlamak, kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bunun içinde toplamda 50 bin metrekarelik alanımızın içinde yer alan 5 bin metrekare kapalı alanımızı 15 bin metrekareye çıkarmak ve kapasitemizi arttırmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız nitelikli ve kaliteli üretimle dünya pazarında söz sahibi olacağımıza inanıyoruz. Bu amaçla hedeflerimize ulaşmak için çok çalışıyoruz” dedi.

web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan