Tüzün Trafo Afrika'ya da İhracat Yapıyor

Türkiye’de ve Mersin’de kalitesiyle adından sık sık söz ettiren Tüzün Trafo ülke ekonomisine katkı sağlamaya hız kesmeden devam ederken, Afrika’ya da ihracat yapmaya başladı.

“HEM YURT İÇİ HEM YURT DIŞI PAZARDAYIZ”

Tüzün Trafo’nun iyi bir yükseliş performansı sergilediğini belirten Tüzün Trafo Genel Müdürü Mehmet Tüzün, yaptığı açıklamada, “Fabrikamız Mersin Karacailyas’ta 5 bin 2’si kapalı, 45 bin m2’si açık alanda üretim tesisi bulunan Tüzün Trafo Transformatör “TZN” markası ile Afrika/ Gine’ye dağıtım transformatörü ihracatına başladı. Firmamız, Gine’den siparişini aldığı 200 adet trafoyu 2022 yılı sonuna kadar teslim etmeyi planlıyor. 2018 yılında fizibilite çalışmalarını tamamlayarak, 2019 Ekim’de işadamı Hasan Tüzün tarafından kurulan Tüzün Trafo, ürettiği transformatörleri kendi yüksek gerilim laboratuarında test edebilen firma Mersinde ilk ve tek Transformatör üretim tesisi olmasıyla ön plana çıkıyor. 3 yıl gibi kısa bir sürede hem yurtiçi müşteri ağını oluşturup, hem de yurtdışı pazarda kendisine yer bulan firmamız, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya transformatör satışı yapmaktadır. Geçen hafta İngiltere’ye 2 adet 2500 Kva gücünde trafo gönderdik. Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde Mersin Üniversitesi ile ortak Ar-Ge projelerinde de bulunuyoruz. Ayrıca yakın zamanda TSE ve Türk-Ak 17025 akreditasyon belgesi alacak olan firmamız Yurt içi pazarda da daha çok etkin olacaktır.” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama da Tüzün Trafo Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tüzün’den geldi. Amaçlarının Türkiye’nin başarısına başarı katmak ve tüm dünyayı kaliteli bir trafo sistemine kavuşturmak olduğunu söyleyen Başkan Hasan Tüzün; “Mersin ve ülke ekonomimize güç katmanın gururunu yaşıyoruz. Şirketimizin kurulduğu ilk günden bu yana yaptığımız nitelikli ve kaliteli üretimle belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla yürüyoruz. Çıktığımız bu yolda bürokratlardan, meslektaşlarımızdan birçok destek alıyoruz. Sayın Mersin İl Başkanı Cesim Ercik ve TBMM Meclis Üyesi Ali Cumhur Taşkın da bu kişilerden birkaç tanesi. Kendileri fabrikamızı ziyaret ettiler. Gerçekleşen ve gerçekleşecek olan ihracatlardan dolayı bizleri tebrik ettiler. Biz de teşekkürlerimizi ilettik. Uzun uzadıya yeni planlarımızla ilgili de sohbet ettik. Bizleri hem gururlandırdılar hem de onurlandırdılar. Bu tür çalışmalarımız her zaman devam edecek. Bu sadece yeni bir başlangıç. TZN markasını tüm dünyaya tanıtana kadar ara vermeden çok çalışacağız.” dedi.

“İSTİHDAMA DA KATKI SAGLADIK”

Türkiye’nin ihracatına katkı sağladıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı Tüzün ise şunları söyledi; “Türkiye’de kilogram başına ihracat değerinin 1.29 dolar seviyelerinde olduğunu biliyoruz. Transformatörün kilogram başına ihracat değeri ortalama 4-5 $ arasındadır. İhraç ettiğimiz her bir transformatör ile ülke ekonomisi ne katkı sunarken, aynı zamanda 3 yıl içerisinde personel sayımızı ikiye katlayarak istihdama da katkıda bulunduk.” şeklinde konuştu.

web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan